CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Jak zacząć drogę na szczyt kariery?

Grafika wprowadzająca

Jesteś na początku drogi zawodowej? Warto już podczas studiów zdobyć pierwsze doświadczenia, aby szybciej sięgnąć szczytu kariery. Ważne jest doskonalenie własnych umiejętności, na przykład poprzez uczestnictwo w szkoleniach oraz konferencjach. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania, a następnie znajdź satysfakcjonującą ofertę zatrudnienia.

 

Pierwsza praca podczas studiów

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na pracę, łącząc obowiązki zawodowe z uczelnianymi. Takie rozwiązanie pomoże Ci zdobyć pierwsze doświadczenia i ułatwi start w danej branży. W oczach pracodawcy plusem okazuje się praca dodatkowa, która wpływa na zdobycie lub rozwijanie konkretnych umiejętności.

 

Praktyki i staże – sposób na poznanie branży

W zdobywaniu doświadczenia zawodowego niezastąpione są praktyki i staże. Możesz ubiegać się o nie bezpośrednio w wybranej firmie lub skorzystać z programów stażowych. Dzięki praktykom zdobędziesz nowe umiejętności i sprawdzisz, jak odnajdujesz się w wybranej branży. Pierwsze doświadczenia zawodowe są tym etapem, na którym powinieneś określić swoje oczekiwania względem własnej kariery. Warto dokładnie zastanowić się, jaka praca rzeczywiście jest dla Ciebie satysfakcjonująca i na tej podstawie szukać konkretnych ofert zatrudnienia. Wolisz pracę z ludźmi w korporacji? A może preferujesz rodzinną atmosferę w małej firmie? Zastanów się także, jakie umiejętności możesz wykorzystać w wybranej branży. Odpowiedz sobie na pytanie: Gdzie widzisz siebie za kilka lat?

 

Doskonalenie umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji

Na szczyt kariery poprowadzi Cię także potrzeba ciągłego rozwoju. Ważne jest angażowanie się w szkolenia tematyczne i kursy, które pomogą zyskać nowe umiejętności. Najlepiej wybierać aktywności związane z wybraną dziedziną, ale można także zdecydować się na wypracowanie bardziej uniwersalnych kompetencji. Przykładem jest kurs języka obcego zakończony certyfikowanym egzaminem, który okaże się atutem niemal w każdej branży. Istotne są również kompetencje miękkie. Umiejętności komunikacyjne czy zdolności organizacyjne okażą się znamienne przy zdobywaniu pierwszych doświadczeń.

 

Studia mogą być początkiem Twojej kariery – wystarczy, że zaangażujesz się w wolontariat lub zwiążesz z organizacją studencką. To świetna okazja, aby zdobyć doświadczenie, które zaprocentuje podczas późniejszych rekrutacji. Pamiętaj też o podjęciu innych aktywności, takich jak np. uczestnictwo w projektach naukowych, konferencjach branżowych czy kołach tematycznych.

 

Źródło: https://www.pracuj.pl/

 

Sprawdź aktualne oferty pracy:

https://www.pracuj.pl/praca/