CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Tolerancyjny czy tolerujący, czyli porozmawiajmy o sile języka

Grafika wprowadzająca

Język ma ogromną moc. Naucz się dobrze z niej korzystać. Zapraszamy na szkolenie, które to ułatwi

 

Tytuł szkolenia: Tolerancyjny czy tolerujący, czyli porozmawiajmy o sile języka 

 

Data i godzina: 19 maja 2021, godz. 12.00 – 13.30

 

Opis: Czasem nie wiemy jak się zachować. Mamy wątpliwości co mówić, jak mówić, jak patrzeć, czy patrzeć?  Przez niepewność, lęk przed skrzywdzeniem, nie mówimy nic, tracąc szansę na współpracę z wartościowymi osobami. Nie wiedząc jak, nie robimy nic.  

Mija 9 lat od ratyfikowania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. W dyskursie publicznym nadal jednak bliżej nam do modelu medycznego, zwanego także biologicznym, charytatywnym, aniżeli do modelu społecznego, konwencyjnego. Zapraszam więc Państwa do rozmowy o języku jako narzędziu podmiotowego, godnego i równego traktowania osób z niepełnosprawnościami, a także o tym, jak krótka jest droga do stygmatyzacji, ableizmu i wykluczenia. Porozmawiajmy o piramidzie nienawiści, mowie nienawiści, prawie relatywizmu językowego i o tym jak nasze przekonania, emocje i zachowania wiążą się z językiem jakiego używamy.

 

Opis prelegentki: Agnieszka Kossowska, dr n. hum., wykładowczyni Politechniki Opolskiej, tłumaczka, germanistka, wykładowczyni języka migowego, autorka książki „Duże sprawy w małych głowach” nagrodzonej w konkursie „Mądra Książka Roku 2018”, w 2016 r. wyróżniona tytułem Ambasadorki Konwencji OZN o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, związana z inicjatywą obywatelską Chcemy całego życia! Dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. W roku szkolnym 2016/17 koordynatorka merytoryczna projektu „Wychowanie do nauczania włączającego” (Learning to include) dofinansowanego przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych w ramach Alumni Engagement Innovation Fund 2016. W roku 2017 współinicjatorka powołania przy Rzeczniku Praw Dziecka, Marku Michalaku, Zespołu ds. Wypracowania Zaleceń do Pracy z Dziećmi ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, członkini Zespołu. Prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE w Opolu.

Absolwentka studiów podyplomowych Komunikowanie interpersonalne z językiem migowym (Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu) oraz Elementy metodologii badań empirycznych w medycynie i zastosowania statystyki w badaniach biomedycznych (Uniwersytet Medyczny w Łodzi).

 

Prosimy o zapisywanie się przy pomocy maili w domenach uniwersyteckich. W przeciwnym wypadku zgłoszenie nie zostanie przyjęte.

Dołącz do wydarzenia na Facebook'u: https://fb.me/e/2elFcTArH 

 

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiego projektu „Gra o karierę – Biura Karier dla Ciebie”, realizowanego pod patronatem Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP oraz Przewodniczącego KRASP.

 

W „Grze o karierę” świetne jest to, że dzielimy się swoim potencjałem. Studenci i absolwenci Politechniki Opolskiej mogą wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez uczelnie z całej Polski. W zeszłorocznej edycji wydarzenia ponad 26% uczestników działań realizowanych przez Politechnikę Opolską stanowili studenci z innych uczelni, zwłaszcza Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki zdalnej formie wydarzenia, nasi studenci mogą spotkać się z doradcami zawodowymi innych uczelni i uczestniczyć w wykładach organizowanych nawet na drugim końcu Polski – mówi Aleksandra Jasińska, która reprezentuje biura karier Opolszczyzny w obecnej kadencji Komisji ds. ABK działającej przy KRASP.

 

W tym roku Gra o karierę przygląda się mocniej aktywizacji zawodowej osób ze szczególnymi potrzebami - studentów wysoko wrażliwych, nieneurotypowych i osób z niepełnosprawnościami. Stąd pomysł na zaproszenie do współpracy pani dr Agnieszki Kossowskiej, która ma w tej materii ogromne doświadczenie. Szkolenie pokaże nam jak mówić do wysoko wrażliwych osób, z którymi studiujemy,  współpracujemy lub będziemy współpracować w taki sposób, by ich nie urazić i pozwolić każdej ze stron wynieść z tej współpracy jak najwięcej – dodaje Jasińska.

----------------------------------------------------------------

Celem projektu „Gra o karierę – Biura Karier dla Ciebie” jest promocja działalności biur karier na uczelniach wyższych w całej Polsce, zacieśnienie współpracy między Biurami Karier i utrwalenie ich pozytywnego wizerunku zarówno w środowisku zewnętrznym jak i uniwersyteckim. W ramach projektu, biura karier w całej Polsce organizują warsztaty, szkolenia, konferencje i inne wydarzenia pod wspólnym szyldem.

Zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia i poznania innych propozycji wydarzeń – https://graokariere.wordpress.com/