CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Spotkania z biznesem – WIPiL semestr letni 2019/2020

Grafika wprowadzająca

„Spotkania z biznesem” się nie kończą, zmieniły jedynie właściciela i modyfikują się wedle potrzeb odbiorców.

Odbiorcy w semestrze letnim 2019/2020 to studenci Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki- przyszli inżynierowie.

Inżynier to istota niezwykle pożądana na rynku pracy, dlatego na warsztatach pojawiało się więcej pracodawców, a tematy były ściśle powiązane z rekrutacją i  zatrudnieniem. Tradycyjnie w drugiej części, studenci zjawiali się z wizytą studyjną w siedzibie firmy. 

Pandemia koronowirusa troszeczkę zmieniła nasze plany. Zapewne wizyt studyjnych i chętnych firm do podzielenia się swoją praktyczną wiedzą, byłoby więcej. Z drugiej strony, udowodniliśmy sobie, że spotkania w cyberprzestrzeni też są możliwe, co więcej równie dobrze spełniają swoją rolę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym firmom za to, że zawsze chętnie otwierają przed nami drzwi do praktyki. Praktyki, bez której, studenci byliby o wiele ubożsi, wkraczając na rynek pracy. Dziękujemy pracownikom wydziału za pomoc i wsparcie.  Przed nami wakacje, ale już teraz przygotowujemy kolejną edycję spotkań dla Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki.

Koniecznie sprawdźcie poniżej, kto odwiedził nas w tej edycji i jak przebiegały poszczególne spotkania."

 

 * * *

International Automotive Components Polska Sp. z o.o.

Czy podczas pandemii „Spotkania z biznesem” wyhamowały? Otóż nie, dostosowały się do nowej rzeczywistości! Producent komponentów dla marek premium, m.in. Volvo, Jaguar, Land Rover, firma International Automotive Components Polska Sp. z o.o. przyjęła wyzwanie, przeprowadzając videokonferencję dla studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

Pod czujnym okiem pani Sabiny Pasoń oraz Patrycji Zapotocznej, które są w IAC inżynierami jakości, poszerzyliśmy wiedzę na temat Lean Manufacturing. Na licznych przykładach pokazano, jak japońska teoria wdrażana jest w firmie. Wiemy jakie znaczenie w produkcji desek rozdzielczych ma eliminacja marnotrawstwa i jak się odbywa. W IAC każda rzecz ma swoje miejsce, a każde miejsce ma swoją rzecz. Dodatkowo trzeba być Just In Time- zero awarii, zero zapasów, zero braków. Ciągłe doskonalenie jest jak koło - stale, w kółko, szukamy czegoś, co możemy usprawnić, sprawiając,
że koło zawsze się toczy.

 

 

W normalnych warunkach po części warsztatowej z utęsknieniem oczekiwalibyśmy wizyty studyjnej, żeby na własne oczy zobaczyć proces produkcyjny.

Tym razem zaproszono nas na wirtualny spacer po firmie. Okazuje się, że jest to równie dobry sposób, by stać się świadkiem powstawania wyrobu finalnego. Dzięki wirtualnej rzeczywistości zwiedziliśmy poszczególne stanowiska na linii produkcyjnej i obserwowaliśmy Lean Manufacturing  w praktyce.

Firmie IAC dziękujemy za to doświadczenie. Cieszymy się, że schemat „Spotkań z biznesem”, choć w cyberprzestrzeni - został zachowany. Bonusik też był, studenci jako pierwsi dowiedzieli się o możliwości letnich praktyk w IAC. Tylko praktyka czyni mistrza, a IAC oferuje praktyki w aż 7 działach!

                                                                                     

                       

    * * *

Vetrotech i Marco

                                                                                                                  

Tym razem naszym żakom zaprezentowały się dwie firmy: Vetrotech z Namysłowa z grupy Saint-Gobain, oraz Marco z Gliwic.

O procesie i wymogach rekrutacji w tych przedsiębiorstwach, specyfice działania, kulturze organizacyjnej oraz zakresie obowiązków na wybranych stanowiskach słuchacze dowiedzieli się prawie wszystkiego. A o resztę będą mieli okazje dopytać osobiście i na miejscu zobaczyć podczas pobytu w siedzibie firmy.

Podziękowania kierujemy na ręce przedstawicieli firm, którzy poświecili swój czas na spotkanie z nami: Pani Annnie Cyrance HR Biznes Partner w firmie Vetrotech oraz Panu Danielowi Niewinskiemu - Asystentowi Prezesa Zarządu w firmie Marco.

 

 

Dziękujemy Pani Prodziekan Aleksandrze Żurawskiej za patronat merytoryczny oraz Panu Tomaszowi Sałajczykowi za wsparcie organizacyjno-techniczne.

Przełączać inżynierów na praktyczne myślenie to dla nas sama przyjemność, a dla nich szansa na znalezienie swojego wymarzonego miejsca pracy i zdobycie zatrudnienia zaraz po zakończeniu studiów. A może i szybciej! :)