Podsumowanie XXII edycji PO-znaj rynek pracy - semestr letni 2023/2024
Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zmieniła nazwę na PO-znaj rynek pracy, to nazwa która najbardziej odpowiada charakterowi spotkań naszych absolwentów z przedstawicielami rynku pracy.
Studenci PO-znają nie tylko specyfikę danej branży, ale również zasady rekrutacji i co najważniejsze mogą aplikować od zaraz na aktualnie prowadzone nabory w firmach.
To idealna propozycja dla przyszłych absolwentów, którzy za chwile wkroczą na rynek pracy, ale również dla firm, które na rynku pracy mają konkretne propozycje dla naszych słuchaczy.
Spotkania na żywo z rekrutrami i pracownikami firm to porcja wiedzy z pierwszej ręki, tak bardzo przydatna naszym absolwentom na początku ich zawodowej drogi.
Bezpośredni kontakt był jak zwykle okazją do zadawania wielu nurtujących pytań i zachęcał do rozmów w kuluarach.
Jak zawsze konkretnych ofert staży i pracy nie brakowało!
Na PO-znaj rynek pracy wkręcamy Was do sprawdzonych firm!
Cieszymy się, że nasi studenci są tak bardzo pożądani na rynku pracy!
Jesteśmy wdzięczni za każdą cenną wskazówkę dotyczącą warunków rekrutacji i informacji o firmie, którymi prelegenci z wielkim zaangażowaniem, dzielili się podczas wykładów.
09 kwietnia 2024 WBiA PO-znał
Adamietz – pani Małgorzata Wolny -Specjalista ds. HR w firmie, od a do z przedstawiła jej profil, który jak sama nazwa sugeruje, od a do z, jako generalny wykonawca zajmuje się budownictwem wielokubaturowym. 30 lat na rynku, ósme miejsce co do wielkości firm budowlanych w Polsce, te liczby mówią same za siebie. Duże doświadczenie, wykwalifikowane kadry, własne biuro projektowe, silne zdolności organizacyjne i bezpieczny łańcuch dostaw - to mocne atuty. Dobrze zatem było się dowiedzieć jak wygląda proces rekrutacyjny i na jakie stanowisko poszukuje obecnie firma, która wierzy w potencjał pracowników i daje możliwości rozwoju!
SN Architekci – pan Michał Szkudlarski - założyciel opolskiej pracowni architektonicznej SN ARCHITEKCI, podzielił się z naszymi słuchaczami swoimi doświadczeniami, jak unikać błędów i uchronić się przed nimi w zawodzie architekta jak również właściciela własnej pracowni i jakie inne ścieżki kariery można wybrać po tym kierunku. Jak szukać pracy, co zawodowo warto robić w trakcie studiów, jak prowadzić negocjacje z klientem, jakie mogą być rodzaje zleceń, to tylko niektóre z poruszanych zagadnień. Dla przyszłych absolwentów to bardzo cenne wskazówki i pomoc w planowaniu swojej indywidualnej drogi zawodowej!
AB Studio – pan Aleksander Bielak - założyciel pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu przemysłowym, przybliżył swoją działalność poprzez prezentację faktycznie zrealizowanych projektów. Ciekawym aspektem dla naszych słuchaczy na pewno były wskazówki jak rozmawiać z zagranicznym klientem. Wiemy już jakie kolory preferują Hiszpanie, a jaki układ odpowiada Włochom. Etyka zawodowa w tej profesji odgrywa tu również duże znaczenie, a satysfakcja z zrealizowanych projektów jest ogromna. Oczywistym było, ze po takim wystąpieniu nasi studenci chętnie dopytywali o warunki zatrudnienia oraz o miejsca na praktyki i staże!
10 kwietnia 2024 WM, WIPiL i WEAiI PO-znał
Siegenia – pani Magdalena Anuszkiewicz – HR Manager, pan Daniel Czaja – Team Lider Działu Konstrukcyjnego i Narzędziowego oraz pani Katarzyna Bursy – HR Business Partner w sposób bardzo kreatywny i pomysłowy zaprezentowali naszym uczestnikom przebieg rozmowy rekrutacyjnej w firmie. Firma rodzina która z Lean jest za pan brat, a standaryzacja to słowo klucz, produkuje rozwiązania do drzwi i okien, korzystając przy tym z nowoczesnych technologii. Automatyzacja i digitalizacja wyznaczają tu kierunek rozwoju. Zaproszeni na „PO-znaj rynek pracy” chętnie prezentują swoje oferty pracy, staży i praktyk, tak było i tym razem. Odegrane scenki sytuacyjne na pewno zapadną w pamięć osobom rozważającym aplikowanie do firmy Siegenia!
Skamol – pan Łukasz Radzik – R&D Manager i pani Marta Niewiara – Specjalistka ds. HR zarekomendowali obecnym swoje miejsce pracy, które znajduje się w naszym rodzimym mieście. Zajmuje się produkcją płyt antyogniowych i drzwi ognioochronnych oraz izolacją tuneli. Słuchacze chętnie dopytywali o proces produkcji przy okazji dowiadując się również o zastosowaniu produktu. Na zainteresowanych czekają miejsca stażowe w różnych działach, począwszy od działu utrzymania ruchu, jakości poprzez R&D na dziale logistyki kończąc. Możliwości jest wiele, a miejsce pracy to rzut „biretem”!
AXABEE – pan Dominik Franczyk – specjalista od AI, nie miał wątpliwości, że temat sztucznej inteligencji jest teraz na czasie, a firmy już zaczynają ją wykorzystywać w swojej działalności. Na przykładzie prezentowanych 4 projektów pokazał, jak AXABEE przy pomocy AI buduje rozwiązania dla firm z branży travel. To było bardzo inspirujące spotkanie, konkretne przypadki, faktyczne rozwiązania to sowita porcja praktyki bezpośrednio z rynku pracy. Na ostatniej prostej każda wskazówka jest na wagę złota, szczególnie dla tych absolwentów, którzy swoją przyszłość zawodową widzą w towarzystwie sztucznej inteligencji!
17 kwietnia 2024 WEiZ PO-znał
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu – pani Ewelina Roguła naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz mogła pochwalić się przed naszymi studentami 90letnią tradycją i doświadczeniem zakładu. Instytucja stara, ale stawiająca na nowoczesność i innowacyjne rozwiązania. Wiemy co oferują i wiemy czego oczekują. W niedalekim procesie rekrutacji, szczególnie przydatna wiedza to ta, jak właściwie czytać ogłoszenie o pracę, jakie zadania ma ZUS i na jakie benefity można liczyć będąc już jego pracownikiem. Duża skala zadań to jednocześnie pokaźna skala możliwości, od ubezpieczeń poprzez komórki informatyczne, edukacyjne na współpracy międzynarodowej kończąc. Jest w czym wybierać!
PR-CONSULTING Maria Serotiuk– pani Maria Serotiuk – właścicielka firmy wprowadziła słuchaczy w świat Public relations, bogaty i szeroki obszar w którym można świetnie prosperować i spełniać się zawodowo. Szeroko pojęta komunikacja, relacje z otoczeniem, reagowanie na pewne sytuacje, autoprezentacja, marketing, kreowanie wizerunku i budowanie marki to tylko część poruszonych zagadnień z PR-owej listy. Jak dobrze komunikować? Tego też uczyli się nasi przyszli absolwenci. Zrozumiałe mówienie, uważne słuchanie, panowanie nad emocjami, czujna obserwacja, odpowiednie gesty i postawa , a obrona pracy i rozmowa rekrutacyjna pójdą jak z płatka!
Kelvion – pan Łukasz Wieczorek – dział inżynieryjny i pani Ewelina Isańska - dział HR bardzo energicznie i z duża pasją opowiadali o pracy, strukturze i możliwościach rozwoju w swojej firmie. Firma się rozrasta i choć jest firmą produkcyjną (produkcja wymienników ciepła ze stali kwasoodpornych) to potrzebuje również absolwentów WEiZ. Program dla młodych w Kelvion to szkolenia wewnętrzne z kontrolingu, planowania i analiz finansowych. Przez okres jednego roku w elastycznym czasie pracy osoby objęte programem rozwiązują swoje zadania, mając możliwość odwiedzania zagranicznych filii. Najlepsi otrzymują propozycje stałego zatrudnienia, idealna propozycja dla ostatnich semestrów!
24 kwietnia 2024 WWFiF PO-znał
Aspen Prime Ski&Bike Resort – pani Katarzyna Jeziorna – dyrektor hotelu oraz pani Magdalena Kubara - koordynator ds. Sprzedaży MICE, mogłyby długo opowiadać o miejscu w którym pracują. Przepięknie usytuowany w Górach Opawskich u stóp Biskupiej Kopy hotel Aspen, jest oazą spokoju, a więc idealnym miejscem do ucieczki od codziennego zgiełku. Resort oferuje szeroki zakres usług: strefa odnowy biologicznej, organizacja imprez kulinarnych i muzycznych, wypożyczalnia rowerów do tego malownicze trasy narciarskie i rekreacyjne. Hotel za niedługo wzbogaci się o dodatkowe skrzydło, w związku z tym wszystkie ręce na pokład. Ratownicy, fizjoterapeuci i oczywiście absolwenci kierunku turystyka i rekreacja pilnie poszukiwani!
ABW – pan ppłk Grzegorz Lebioda w wielkim skrócie, streścił obecnym na wykładzie studentom pracę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Poznawajmy wrogów i czuwajmy” to cel nadrzędny tej organizacji. Kto chciałby rozwijać swoje umiejętności i predyspozycje, a przy tym strzec bezpieczeństwa wewnętrznego swoich granic, mógł poznać tajniki tej pracy, zasady rekrutacji oraz ścieżki kariery. Kto może zostać funkcjonariuszem i jak wygląda rozmowa rekrutacyjna, to informacje od osoby, która takie rozmowy przeprowadza. Dobrze wiedzieć zawczasu, że trzeba być gotowym na spotkanie z wykrywaczem kłamstw. Kto nie ma nic do ukrycia, może w ABW szlifować swoje talenty!
Rekonstrukcja zdrowia – pani Paulina Dominiak i pan Kamil Kauczok – fizjoterapeuci, rekomendowali pracownię w której są zatrudnieni, jako miejsce gdzie całościowo i holistycznie można zająć się pacjentem. Na dowód tego zaprezentowali maszyny za pomocą których na co dzień diagnozują wady postawy. Fizjoterapia zrobotyzowana pozwala na dokładne zbadanie stanu poszkodowanego i monitorowanie postępów leczenia. Nasi przyszli fizjoterapeuci mogli zobaczyć z jakimi urządzeniami będą mieli styczność w swojej pracy zawodowej w praktyce. PO-znać nowe potencjale miejsce pracy w Opolu tuż przed skończeniem studiów to się zgrywa czasowo!
Kolejna edycja jesienią 2024, do zobaczenia!