CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Zmiana zawodu - szanse i zagrożenia

Grafika wprowadzająca

Czasami w trakcie budowania swojej kariery zaczynamy zastanawiać się nad innymi możliwościami rozwoju zawodowego. Choć przekwalifikowanie nierzadko wiąże się z koniecznością podjęcia trudnej decyzji, nie musi sprawiać kłopotów. Poznaj szanse oraz zagrożenia związane ze zmianą zawodu lub branży, a unikniesz dodatkowego stresu i podejmiesz świadome kroki.

 

Szansa 1: Nowe perspektywy zawodowe

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Powstają nowe zawody, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. To doskonała okazja, aby sprawdzić się w innych dziedzinach, np. w obszarze marketingu internetowego, IT lub branży technologicznej. Jeśli Twoja obecna praca nie sprawia Ci satysfakcji i od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie, zastanów się nad nowymi perspektywami zawodowymi – mogą okazać się punktem zwrotnym w Twojej karierze.

 

Szansa 2: Rosnące znaczenie kompetencji miękkich

Nie tylko wykształcenie i doświadczenie mają znaczenie dla pracodawców. Istotne są również umiejętności personalno-społeczne, np. odporność na stres lub łatwość adaptacji do nowych warunków. Osoby, które chcą się przekwalifikować, mają na to duże szanse, ponieważ czasem pracodawcy napotykają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W trakcie rozmowy brane są pod uwagę również umiejętności miękkie.

 

Zagrożenie 1: Brak zadowolenia z przekwalifikowania

Przed szukaniem kolejnej pracy należy zastanowić się, co skłania Cię do podjęcia decyzji o przekwalifikowaniu i w jakim zawodzie chcesz pracować. Podsumuj swoją dotychczasową karierę i wypisz obowiązki, które dawały Ci najwięcej satysfakcji. Zweryfikuj swoje potrzeby. Upewnij się, czy jesteś gotowy na radykalne zmiany. W ten sposób unikniesz rozczarowania.

 

Zagrożenie 2: Trudności w znalezieniu zatrudnienia

Jeśli pragniesz się przekwalifikować, nie rzucaj od razu obecnej pracy. Daj sobie czas na znalezienie interesujących ofert i doskonalenie umiejętności. Wysyłaj aplikacje oraz bierz udział w spotkaniach rekrutacyjnych. Zmiana nastąpi wówczas płynnie i nie będzie niosła ze sobą poważnych konsekwencji.

Źródło: https://porady.pracuj.pl/

 

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga