CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Wynagrodzenie studenta netto i brutto - darmowy kalkulator

Grafika wprowadzająca

Wypłata każdego pracownika składa się kilku części, dlatego podawana w ofertach o pracę kwota brutto zawsze jest wyższa niż wysokość wynagrodzenia, która ostatecznie trafia do rąk zatrudnionego. Czy wiesz, jak liczyć kwotę netto wypłaty proponowanej przez rekrutera? Nowoczesne narzędzia mogą Ci w tym pomóc.

Właśnie powstał darmowy kalkulator wynagrodzeń, w którym bez limitów możesz przeliczać różne kwoty wynagrodzenia netto i brutto, a także dokładne wartości odprowadzanych składek. Po wpisaniu wysokości miesięcznej płacy uzyskamy pełne zestawienie części wynagrodzenia i oskładkowania na najpopularniejszych rodzajach umów.

Darmowy kalkulator wynagrodzeń umożliwia przeanalizowanie tych kwot, na wykresach przedstawia koszty pracownika i pracodawcy, podaje wyliczenie kwot netto, brutto, składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne. Możesz w nim sprawdzić także rozpiskę roczną wynagrodzenia i jego części z podziałem na poszczególne miesiące.

Jak wiadomo, wysokości wynagrodzenia brutto i netto można również przeliczać samodzielnie, jednak potrzebna jest do tego znajomość aktualnie obowiązujących zasadach rozliczeń, a gdy przeglądamy wiele ofert pracy dziennie, lepiej mieć pod ręką praktyczne narzędzie, by móc szybko sprawdzić, ile na rękę oferuje dany pracodawca.

 

 

 

 

Według obowiązującego prawa uczniowie i studenci do 26 roku życia przy zatrudnieniu są zwolnieni z podatku dochodowego. Kalkulator ujmie to w rozliczeniu, jeśli przejdziemy do zaawansowanych ustawień narzędzia. Należy kliknąć w opcję „kalkulator zaawansowany” i zatwierdzić uwagę „mam mniej niż 26 lat (zerowy PIT)”. Wówczas otrzymamy dane na temat wynagrodzenia netto i brutto oraz oskładkowania dla studenta, bez ujęcia podatku dochodowego.

 

 

 

 

Jeśli miesięczna kwota wypłaty jest niższa niż minimalna krajowa, zostaniesz o tym automatycznie poinformowany – pojawi się stosowny alert. W kalkulatorze można sprawdzać składniki wynagrodzenia nie tylko dla pracowników na etacie. Na jednej stronie otrzymamy zestawienie dla 4 najpopularniejszych rodzajów zatrudnienia:

  • Umowy o pracę
  • Umowy zlecenie
  • Umowy o dzieło
  • Umowy B2B

Dodatkowo możemy zapoznać się z wyjaśnieniami w sekcji częstych Pytań i odpowiedzi. Opisano tam zwięźle zasady przeliczania kwot brutto na netto, informacje na temat składek ZUS i innych części wynagrodzenia na umowie o pracę, umowie zlecenie, umowie o dzieło oraz B2B.

 

 

 

 

Dobrze jest też zapoznać się z artykułami o rozliczaniu i częściach wynagrodzeń według formy zatrudnienia oraz stosownie do wymiaru czasu pracy – w bazie treści znajdziemy szczegółowe materiały na temat dodatków, świadczeń i zwolnień ze składek oraz zasad ich przyznawania.

Darmowy kalkulator wynagrodzeń został uruchomiony jako dodatkowa funkcja portalu z ofertami pracy Aplikuj.pl. Warto dołączyć go do listy przydatnych narzędzi, pomocnych przy poszukiwaniu zatrudnienia.