CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Spotkania z biznesem na Wydziale Mechanicznym - semestr letni 2020/2021

Grafika wprowadzająca

Wiosną 2021 r. gościliśmy na Wydziale Mechanicznym


 Spotkania z biznesem nabierają tempa, do naszego grona dołączył już Wydział Mechaniczny.

Wiosna dobiega końca, a wraz z nią kończymy Spotkania z biznesem na Wydziale Mechanicznym.

Trzy spotkania i pięć kierunków objętych wsparciem. Były samochody, działy R&D i projekty inwestycyjne w firmie produkcyjnej. Wszystko, co przyda się w życiu zawodowym studentom tego wydziału. Biznes potrzebuje rąk do pracy, więc i ofert było niemało. IAC, VALEO, Mondelez International - dziękujemy za pozytywną energię. Niech kariery naszych żaków kiełkują w Waszych firmach i rozwijają się tak bujnie, jak otaczająca nas przyroda.

Dziękujemy studentom za obecność, a dr inż. Jackowi Wydrychowi - prodziekanowi ds. dydaktyki za niezawodną pomoc w organizacji spotkań.

 

***

26.04.2021 r. studenci wzornictwa przemysłowego spotkali się z przedstawicielami firmy International Automotive Components.

“Numerical Methods in Advanced Automotive Engineering - state of the art, or still future"- to zagadnienie przybliżył słuchaczom pan Roman Pieczka, który na co dzień pracuje w biurze w Ebersbergu (Niemcy),  pełniąc funkcję managera CaX. W fabryce IAC w Opolu jest bezpośrednim przełożonym inżynierów pracujących w dziale R&D. 


Oczywiście Spotkania z biznesem dalej kontynuowane są w sieci i dla urozmaicenia, na samym początku, pani Małgorzata Brodziak – dział HR, porwała nas na wirtualną wycieczkę po firmie. Wystarczyło 9 minut, by zajrzeć w przysłowiowy każdy kąt i poczuć się jak u siebie w domu. Byliśmy świadkami procesu produkcyjnego i choć w malutkim stopniu poczuliśmy atmosferę firmy. Coś dla oka, ale i coś dla ucha, szczególnie dla ucha studentów tego kierunku, którzy z pewnością, wykorzystają wiedzę z zakresu wirtualnych sprawdzianów wytrzymałości produktu oraz metody elementów skończonych. Uczestnicy byli dociekliwi, chętnie zadawali i odpowiadali na pytania. 


Działy designerskie to perełki w zakładach produkcyjnych, to tam powstają nowe modele i produkty. Pracownicy tych działów to firmowi artyści, szanowani i pożądani w swoim miejscu pracy. IAC stawia na rozwój, ma duży potencjał i wiele nowych projektów. Do realizacji swoich wyzwań, poszukuje więc ciągle inżynierów. Rozbudowuje swój dział R&D, w którym z pewnością będzie miejsce dla absolwentów wzornictwa przemysłowego. Tymczasem osoby zainteresowane branżą automotive firma zaprasza na  praktyki w celu podszlifowania swoich umiejętności. Nic tylko korzystać, wszak perspektywa szeroka, a rozwój duży i zapowiedziany!

 

 

Dziękujemy firmie IAC za przyjęcie zaproszenia, za praktyczną wiedzę,  wirtualną gościnność w firmie, a przede wszystkim za miejsca pracy i praktyk dla naszych studentów i absolwentów. 


Podziękowania kierujemy także do pana prodziekana ds. dydaktyki dr inż. Jacka Wydrycha, za pomoc w organizacji spotkań na Wydziale Mechanicznym. Pracujemy już nad kolejnym warsztatem

 

 

***

„Spotkania z biznesem” na Wydziale Mechanicznym trwają w najlepsze, 19.05.2021 studentów mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki odwiedziła firma Valeo Siemens Automotive Poland Sp.z.o.o.

Odwiedziny, choć wirtualne, to bardzo owocne i praktyczne, bo czyż firma produkująca części samochodowe nie jest idealnym miejscem pracy dla przyszłych absolwentów WM?

 

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wirtualnej wizycie studyjnej i poznać specyfikę pracy w większości jej działów. Wiemy jakie cechy powinien mieć dobry pracownik działu jakości i jak działa proces zarządzania problemami w firmie. Dział zakupów też może być dobrym miejscem do sprawdzenia swoich umiejętności. Poznaliśmy również tajniki pracy w dziale R&D, gdzie można realizować własne innowacyjne pomysły i dodatkowo zgłaszać patenty. 

 

W Valeo na pewno znajdziesz coś dla siebie, a do tego masz szansę na awans. Wiemy, bo poznaliśmy historię pracownika firmy, który z operatora linii produkcyjnej awansował przez kolejne szczeble na kierownika jednostki produkcyjnej.

Na koniec pani Anna Kozłowska – asystent dyrektora, zdradziła kilka zakulisowych sekretów zakładu. Firma niczym samochód wyścigowy pędzi naprzód. Obecnie przenosi się do nowego zakładu i dynamicznie się rozwija. Rozwój elektromobilności w dzisiejszych czasach to priorytet. Dla Valeo się nie pracuje, ale jest się jego częścią. Liczymy, że i nasi absolwenci staną się częścią Valeo. Śledźcie nasz portal praca, bo tam wkrótce pojawi się oferta praktyk i staży w tej firmie.

 

 

 

Serdecznie dziękujemy za spotkanie przedstawicielom Valeo, jak również licznie uczestniczącym studentom i władzom wydziału za pomoc w organizacji.
Do następnego……A to już niebawem, bo w Dniu Dziecka spotykamy się z firmą Modelez!

 

***

Dzień dziecka to doskonała okazja by zafundować sobie troszkę słodkości. Przekonali się o tym studenci kierunków: inżynieria środowiska oraz energetyka i inżynieria środowiska, którzy w ostatnim ze „Spotkań z biznesem” wysłuchali wykładu firmy Mondelez Interational.

Pan Marek Ławniczak -Senior Project Engineer opowiedział jak w firmie realizuje się projekty inwestycyjne, przedstawiając procesy, które odpowiadają za rozwój i zyski.

 

 

Cel główny jest jeden - inwestujemy, bo liczymy w przyszłości na zysk, nie możemy jednak zapominać o technologiach  przyjaznych  środowisku. Mondelez realizuje również i takie projekty, a właśnie te zagadnienia znają najlepiej odbiorcy spotkania.  Najpierw inicjacja, potem planowanie i realizacja, a na koniec monitoring i ocena. Oto cały proces, my mieliśmy okazje poznać go dogłębnie na przykładzie konkretnego przedsiębiorstwa. To wiedza, którą powinien posiadać każdy inżynier zamierzający rozpocząć karierę w firmie produkcyjnej.

 

 

Nasze spotkania mają to do siebie, że łączą z pracodawcami, czyż więc oferty pracy, staży i praktyk nie są najlepszym łącznikiem? O ten aspekt zadbała już pani Monika Trojanowska – Early Careers Specjalist Central Europe. Nasi studenci mogą dołączyć do zamkniętej grupy na LinkedIn i mieć dostęp do najbardziej aktualnych ofert pracy, praktyk i staży. Ci, którym marzy się rola lidera, mogą skorzystać z programu JUMP.

JUMP to 3-letni program dla przyszłych menadżerów. Jeśli jesteś zmobilizowany/a, niezależny/a i odpowiedzialny/a, a do tego lubisz duże wyzwania i skończyłaś/eś studia maksymalnie rok wcześniej - ten program jest dla Cebie! Duże wyzwania, ale w zamian umowa na czas niekreślony od pierwszego dnia bez okresu próbnego plus perspektywa szybkiego awansu!

 

 

 

Słodko, słodko, coraz słodziej. I na koniec to, co dzieci lubią najbardziej. Jakie słodycze produkuje Mondelez? Uczestnicy naszego spotkania poznali cały asortyment, co więcej odbył się ranking ulubionych wyrobów. Zwyciężyła czekolada Milka, ale po piętach deptało jej Oreo. Dziękujemy za wszystkie słodkie chwile z Wami, życzymy sobie wielu menadżerów z Politechniki Opolskiej, którzy zawładną królestwem słodyczy w Modelez!

 

 

 

 

 

 


Wsparcie studentów na drodze ich edukacji i kształcenia zawodowego jest dla nas najważniejsze i mamy nadzieję, że każde spotkanie przybliża ich do zdobycia wymarzonej pracy! Widzimy się w niedalekiej przyszłości!