Podsumowanie XIX edycji PO-znaj rynek pracy - semestr zimowy 2022/2023
Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zmieniła nazwę na PO-znaj rynek pracy, to nazwa która najbardziej odpowiada charakterowi spotkań naszych absolwentów z przedstawicielami rynku pracy.
Słuchacze PO-znają nie tylko specyfikę danej branży, ale również zasady rekrutacji i co najważniejsze mogą aplikować od zaraz na aktualnie prowadzone nabory w firmach.
To idealna propozycja dla przyszłych absolwentów, którzy za chwile wkroczą na rynek pracy, ale również dla firm, które na rynku pracy mają konkretne propozycje dla naszych studentów.
Po długiej przerwie studenci z firmami mieli okazję PO-znawać się osobiście, co cieszy nas niezmiernie.
Bezpośredni kontakt był okazją do zadawania wielu nurtujących pytań i zachęcał do rozmów w kuluarach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a firmom za przyjęcie zaproszenia i potencjalne miejsca staży i pracy dla naszych przyszłych absolwentów.
Wirtualna skrzynia inżyniera, gdzie umieszczaliśmy wszystkie oferty naszych prelegentów, prawie się nie domykała!
Cieszymy się, że nasi studenci są tak bardzo pożądani na rynku pracy!
Jesteśmy wdzięczni za każdą cenną wskazówkę dotyczącą warunków rekrutacji i informacji o firmie, którymi prelegenci z wielkim zaangażowaniem, dzielili się podczas wykładów.
Przeczytajcie krótkie relacje z każdej środy.
12 października 2022 WEAiI PO-znał
IFM ecolink Opole – pani Magdalena Blacha -Recruitment & Talent Acquisition Specialist, szczegółowo wyjaśniła jakie możliwości rozwoju czekają na naszych absolwentów z uwzględnieniem wybranych stanowisk. Podpowiedziała na co zwracać uwagę przy rekrutacji. Najważniejsza jest komunikatywności i chęć do nauki, biegłości nabywa się z czasem. Staż to dobry czas kiedy można uzupełnić swoją wiedzę akademicką o niezbędne elementy praktyczne. To idealna forma na start zawodowy. Automatycy i informatycy bardzo mile widziani.
Camozzi Automation - pan Henryk Gajda – członek zarządu firmy, osobiście zaprezentował profil przedsiębiorstwa. Poznaliśmy zalety i zastosowanie siłowników pneumatycznych oraz największe osiągnięcia firmy. W Camozzi projektuje i produkuje się również komponenty do drukarek 3D i wielogabarytowych obrabiarek i maszyn przędzalniczych, zawory i wyspy zaworowe. Pełne pole popisu dla naszych automatyków, szczególnie tych, którzy chcieliby się sprawdzić w pracy za granicą. Warto szlifować języki obce i na dobry początek w ramach ERASMUSA zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe odbywając staż w włoskiej firmie.
Credit Suisse – panie Dominika Borkowska-Pudlis i Anna Wesołowska oraz pan Piotr Kossowski z działu HR, przybliżyli jak wygląda rekrutacja na stanowiska związane z branżą IT w globalnym banku. Credit Suisse ma wiele sposobności dla świeżoupieczonych absolwentów. Programy stażowe ruszają w połowie stycznia, słuchacze dowiedzieli się jak do nich aplikować i jak wyglądają zasady uczestnictwa. Stażysta może liczyć na pomoc opiekuna, który dostosowuje zakres zadań do umiejętności kandydata. Praca w bankowości, w międzynarodowym środowisku, w obszarze IT pod ciągłą opieką mentora, to idealny zestaw na dobry początek.
19 października 2022 WM i WIPiL PO-znał
BA GLASS – pani Joana Osorio - dyrektor zakładu wraz z Tiago Moreira da Silva - MD Central Europe w BA Glass, wprowadzili słuchaczy w tajniki projektowania i produkcji szklanych słoików dla wielu znanych marek. Ba Glass to nowoczesna międzynarodowa firma, nastawiona na rozwój i otwarta na młodych pracowników. Futura program to propozycja dla tych studentów, którzy widzą swoją przyszłość w firmie produkcyjnej na europejskim poziomie. Każdy mógł poczuć w rękach produkt finalny i posmakować słodkiej niespodzianki, taki mały przedsmak przyszłej współpracy.
Knauf Interfer Aluminium – pani Anna Łężak- specjalista ds. personalnych, zapoznała naszych uczestników z aktualnymi naborami w firmie, a było ich sporo i na tym nie koniec, od stycznia startują nowe projekty, a w ślad za tym rekrutacje ruszą pełną parą. Kto planuje związać swoją przyszłość zawodową z branżą automotiv, ten będzie miał duże szanse na zatrudnienie. Dla niecierpliwych staże od zaraz, opowiedział o nich nasz student, który już skorzystał z programu stażowego w Knauf Interfer Aluminium. Jak się pracuje w dziale techniczno – inżynieryjnym? Opowiedział nam pan Dżulian Agrest – inżynier w firmie, w formie wystąpienia online.
Solidaris – pani Beata Sekuła-Zapalska – specjalista ds. HR i ubezpieczeń i pan Tomasz Szejna – spedytor, zobrazowali pracę w firmie, skupiając się na roli logistyka, uzupełniając swoje wystąpienie o niezbędną wiedzę, jaką potencjalny kandydat na dane stanowisko musi posiadać przy rekrutacji. Punktualność, odpowiedni strój, podstawowa wiedza na temat firmy oraz pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu. Do tego wszystkiego krótki instruktaż, jak wygląda przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w Solidaris i absolwent dostaje gotowy starter, nic tylko aplikować. Na koniec konkurs z zadaniami dla logistyków i zasłużone nagrody. Tak to można się PO-znawać bez końca.
19 października 2022 WBiA PO-znał
Baumar – pan Grzegorz Rippel – HR/promocja i Mariusz Szczęsny – inżynier w firmie, zapoznali uczestników z rodzajem działalności, a wachlarz usług budowlanych które oferuje Baumar jest bardzo szeroki. Baumar to nie tylko budownictwo przemysłowe i mieszkaniowe, ale również budynki użyteczności publicznej np. żłobki, przedszkola, hotele jak i budownictwo pod konserwatorem zabytków. Kto dołączy do zespołu, ten może liczyć na pracę w lokalnej firmie z rodzinną atmosferą, gdzie najważniejsi są ludzie. Chęć zdobywanie doświadczenia to wyznacznik sukcesu, w połączeniu z zaangażowaniem tworzy idealnego kandydata. Nasi studenci budownictwa idealnie wpasowują się w ten profil.
Give Steel – panie Katarzyna Juraszek Kleczka - Head of BIM Design Department oraz Katarzyna Niechoj Zaporowska - Managing Director, w dobrym stylu zapewniały naszych architektów, dlaczego warto dołączyć do ich międzynarodowego zespołu. Skandynawskie poczucie odpowiedzialności poprzez zmniejszanie śladu węglowego, to jedna z zasad którymi kieruje się firma. Studenci mieli okazję zapoznać się z założeniami programu praktyk i zobaczyć przykłady połączeń stalowych na programach Tekla Struktures i idea Statica, stosowanych w Give Steel. Warto PO-znać jakie kompetencje zarówno te miękkie jak i te twarde są obecnie pożądane na rynku pracy. Szczególnie, kiedy moment obrony zbliża się wielkimi krokami.
Adamietz – panie Małgorzata Wolny – dział HR - Katarzyna Szlapa-Mikitczak - uprawniony projektant i architekt IARP, zaprezentowały możliwości rozwoju w jednej z największych firm budowlanych na rynku, posiadającej własne biuro projektowe. Przybliżyły metodykę prowadzenia różnego typów projektów. Najważniejszy jest człowiek i wiara w specjalistów, a tacy właśnie niebawem opuszczą mury WBiA. Dlatego zapoznanie z najświeższymi ofertami pracy i procesem rekrutacji nie było tu przypadkowe. Czasami warto aplikować, nawet gdy wydaje się nam, że nie możemy sprostać wymaganiom. Firma może zaproponować inne stanowisko lub odezwie się do nas przy okazji kolejnej rekrutacji. Takie Po-znania nas budują.
Kolejna edycja wiosną 2023, do zobaczenia!