CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Zawody przyszłości 2020 / 2030

Grafika wprowadzająca

Zawody, na które jest i będzie popyt

W jakich obszarach na pewno nie zabraknie pracy i można być pewnym, że nawet wiele lat po studiach będzie łatwo o pracę?

1. Branża medyczna

2. Inżynierowie odnawialnych źródeł energii

3. Robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani

4. IT i programowanie

5. BPO/SSC

6. Analityka biznesowa

7. Zawody, które jeszcze nie istnieją

 

Więcej informacji na stronie praca.pl: https://www.praca.pl/poradniki/warto-wiedziec/zawody-przyszlosci-2020-2030_pr-3546.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=11

 

Kompetencje, na które warto stawiać

Według World Economic Forum aż 65% dzisiejszych uczniów szkoły podstawowej będzie pracowało w zawodzie, który jeszcze nie istnieje. Jeśli nie wiadomo, czego się uczyć, by dysponować odpowiednią wiedzą w przyszłości, to na co stawiać powinni młodzi ludzie?

 

Ekspert Trenkwalder uważa, że na kompetencje miękkie:
Obok umiejętności cyfrowych i technicznych, związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, niezwykle ważne staną się umiejętności miękkie. To jest coś, w czym robot nie zastąpi człowieka. Kilka lat temu Światowe Forum Ekonomiczne zdefiniowało listę tych umiejętności i uznało, że w najbliższych latach będą one kluczowe na rynku pracy. Są to: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, wnioskowanie i podejmowanie decyzji, negocjacje i elastyczność poznawcza.
Polecam obecnym uczniom i studentom, aby już teraz rozwijali te kompetencje, angażując się w działalność organizacji studenckich, biorąc udział stażach, wymianach, czy akcjach społecznych.

Redakcja Praca.pl