CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A1 A2 A3 A4

Spotkania z biznesem - WBiA semestr zimowy i letni 2021/2022

Grafika wprowadzająca

Spotkania z biznesem budują wiedzę praktyczną! Tym razem takie konstrukcje w ramach Spotkań z biznesem w semestrze zimowym i letnim 2021/2022, powstawały na Wydziale Budownictwa i Architektury.

Pandemia na pewno nie sprzyjała tego rodzaju inicjatywom, jednak my się nie poddaliśmy i nawet w utrudnionych warunkach, kontynuowaliśmy nasze formaty.

Dwie firmy i trzy spotkania, taki jest bilans. Dodatkowo pod koniec roku akademickiego 21/22 udało nam się powrócić do wizyt studyjnych.

W zawodową podróż zabrało nas PKP, a drzwi swojej pracowni otworzył Kwadrat Polska. Jesteśmy wdzięczni firmom za to, że w tym trudnym czasie, przyjęli nasze zaproszenia.

Dziękujemy studentom za obecność, a dr hab. inż. Andrzejowi Marynowiczowi- prodziekanowi ds. dydaktyki za pomoc w organizacji spotkań.

 

 

                                                                                               ***

Spotkania z biznesem mają coraz głębsze fundamenty.

Nic dziwnego, z Wydziałem Budownictwa i Architektury nasza konstrukcja pozostaje stabilna i nienaruszona.

24 listopada miało miejsce spotkanie inauguracyjne na tym wydziale.

 

Jak pierwsze to i z rozmachem, nie dość że zaproszenie przyjął zacny gość - Polskie Koleje Państwowe – Zakład Linii Kolejowych w Opolu, to spotkanie udało nam się przeprowadzić w tradycyjnej formie – na żywo (oczywiście  z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych).

Nasi goście to jednocześnie nasi absolwenci. Ponieważ skończyli zarządzanie to i w życiu zawodowym zarządzają organizacją i kapitałem ludzkim.

 

Pan Dyrektor – Tomasz Graczykowski bardzo dokładnie i wnikliwie przedstawił uczestnikom inwestycje PKP na Opolszczyźnie jak również charakter pracy w obszarze diagnostyki i utrzymania ruchu, ze wskazaniem miejsc, gdzie absolwenci WBiA doskonale by się sprawdzili.

 

Najważniejsze dla PKP to bezpieczeństwo ich pasażerów i wszystko co robią do tego się sprowadza.

 

Następnie pani Ewa Jacheć – Naczelnik ds. pracowniczych w PKP bardzo przystępnie ale jednocześnie rzeczowo i profesjonalnie opowiedziała naszym studentom o wszystkich korzyściach wynikających z bycia pracownikiem spółki. Korzyści tych jest wiele poprzez stabilność zatrudnienia, dodatki okołowynagrodzeniowe, zniżki na dojazdy, programy sportowo-rekreacyjne, po możliwości stałego doskonalenia i  szybkiego awansu. PKP jako spółka państwowa gwarantuje wszystkie te przywileje. Młode wilki przy pomocy szkoleń i wsparcia doświadczonych pracowników, szybko stają się ekspertami w PKP.

 

I takiej kariery w PKP życzymy wszystkim naszym absolwentom, wiosną odwiedzimy spółkę na jednej z jej licznych inwestycji, żeby zobaczyć to wszystko w praktyce.

 

Spotkania z biznesem rozpoczęły szerszą współpracę WBiA z PKP, której celem będzie jeszcze lepsze przygotowanie naszych absolwentów do pracy przy infrastrukturze kolejowej.

 

Dziękujemy PKP za to spotkanie!

To nie prawda że: „jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka….”, bo Zakład linii kolejowych w Opolu jest blisko i zawsze czeka na naszych absolwentów!

 

Wkrótce kolejne inicjatywy w ramach Spotkań z biznesem na WBiA!

 

                                                                                                           ***

 

 

Praktykę należy praktykować, dlatego nie mogliśmy dłużej czekać z kolejnym spotkaniem na WBiA.

 

Przy nieocenionym wsparciu pani Anny Szczegielniak z WBiA oraz zaangażowaniu pani Lili Cieślar – kierownika ds. komunikacji i brandingu w Kwadrat Polska, 25 stycznia 2022 r. studenci kierunku architektura, mieli okazję wziąć udział w bardzo merytorycznym warsztacie.

 

 

 

Kwadrat Polska od ponad 20 lat funkcjonuje na rynku i zatrudnia ponad 100 pracowników w tym architektów i także absolwentów naszej uczelni. Kwadrat Polska to również 1000 zrealizowanych projektów. Okrągłe liczby mówią same za siebie, jak czerpać z doświadczenia to tylko od najlepszych!

 

Od pomysłu do projektu – to temat, który wyczerpująco przybliżył nam pan Mateusz Mocek – Dyrektor oddziału Gliwice w Kwadrat Polska.

https://abk.po.opole.pl/media/portal/spotkania%20z%20biznesem/projekt.png

Pan Mateusz przeprowadził słuchaczy przez cały proces: od koncepcji po klucze do projektu, objaśniając poszczególne etapy tej długiej drogi, z jednoczesnym wskazaniem roli jaką w tym procesie pełni architekt wraz z objaśnieniem wszystkich zadań i obowiązków do wykonania. Jedne etapy są krótsze inne dłuższe, jedne bardziej ciekawe, inne bardziej ważne, ale wszystkie potrzebne, żeby przystąpić do ostatniego etapu jakim jest już realizacja projektu.

https://abk.po.opole.pl/media/portal/spotkania%20z%20biznesem/realizzacja.png

 

 

„Realizacja projektu to czas kiedy nabywa się najwięcej doświadczenia, tutaj następuje weryfikacja tego co wcześniej zaplanowaliśmy, ten etap trwa stosunkowo najdłużej” – tłumaczył pan Mateusz.

 

 

Rola architekta w tym czasie? Wspomaga inwestora w wyborze generalnego wykonawcy, czuwa nad całością, sprawdza czy wszystko się „zgrało” i na bieżąco rozwiązuje wszelkie problemy na budowie.

 

 

Praktycznie temat został wyczerpany! Na koniec pozostał czas na pytania, który studenci architektury doskonale wykorzystali. Firmy które zapraszamy, oprócz tego, że przekazują naszym słuchaczom porcję wiedzy praktycznej, są otwarte na współpracę i chcą zatrudniać naszych studentów i absolwentów. Takie spotkania to doskonała okazja do poznania nowych potencjalnych pracodawców i zadania nurtujących pytań… np. o czas pracy.

Podobno architekt nie śpi bo pracuje. W Kwadracie kadra wyrabia się w 8 godzin i na brak snu nie narzeka. Co więcej dzień zaczyna od wspólnego śniadania! Do tego piątkowe obiady na koszt firmy i dostęp do doświadczonej kadry specjalistów, która sprawia, że pracownicy rozwijają się w swoim fachu już od początku współpracy. Tak to można pracować!

 

 

 

„Grupa studentów jest na etapie przygotowania projektu koncepcyjnego domu jednorodzinnego, biorąc pod uwagę tematykę spotkania, to świetne uzupełnienie wiedzy zdobytej na zajęciach” -podkreślała pani Anna Szczegielniak.

 

I tak oto dzięki „Spotkaniom z biznesem”, można posiąść wiedzę praktyczną do kwadratu.

Dziękujemy Kwadrat Polska za przyjęcie zaproszenia, pozostało dużo pytań, na wszystkie odpowiedzi zabrakło czasu, ale nadrobimy to u Was na miejscu, podczas wizyty studyjnejjak na Spotkania z biznesem przystało.

 

 

                                                                                                        ***

W końcu Spotkania z biznesem wracają do formatu z przed pandemii i w dniu 19.05.2022 członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Circulus”  wraz z opiekunką dr Anną Szczegielniak wzięli udział w wyjeździe do biura projektowego „Kwadrat Polska” z siedzibą w Gliwicach.

 

 

„Kwadrat Polska” to pracownia architektoniczna działająca na rynku od 20 lat, która realizuje głównie projekty budynków produkcyjnych i przemysłowych, jak również realizacje osiedli domów wielorodzinnych, jednorodzinnych, czy stacje benzynowe.

 

Wizyta w biurze projektowym w Gliwicach obejmowała spotkania z przedstawicielami kierownictwa firmy oraz pracownikami, prezentacje na temat wdrażania technologii BIM w architekturze i wyzwań z tym związanych oraz oprowadzenie po oddziale firmy. Podczas spotkania studentom przekazane zostały cenne informacje m. in. na temat struktury biura, organizacji pracy zespołów projektowych czy wymagań dotyczących znajomości przepisów oraz programów projektowych, względem osób ubiegających się o pracę.

 

 

 

Studenci dzięki spotkaniu w „Kwadrat Polska” mogli zobaczyć od środka, jak przebiega współpraca całego zespołu projektowego składającego się z wielu mniejszych podzespołów. Takie spotkania pomagają studentom uzmysłowić sobie jak wygląda praca w branży architektonicznej, czego oczekują pracodawcy od aplikantów i jak dobrze przygotować się do szukania pracy. Dziękujemy za tą cenna lekcję, przyda się szczególnie podczas aplikowania do „Kwadrat Polska”.